- Pomiechówek
- Samorząd
- Turystyka i sport
- KINO
- Kultura i oświata
- Zdjęcia
- Kontakt
W dniu 19 października 2019 r. po raz 59 odbył się Centralny Zlot Młodzieży „Palmiry 2019”. Zlot w tegorocznej edycji był imprezą jednodniową z trasami pieszymi, rowerowymi oraz turystyczno-rekreacyjnymi imprezami na orientację.
Tegoroczny Zlot poświęcony był sto pierwszej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, 80 rocznicy Bitwy nad Bzurą oraz powołania Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki”.
Na trasach wędrowało kilka pokoleń turystów. Uczestnicy zatrzymywali się przy bezimiennych mogiłach i tablicach ku czci bohaterów. Podziwiali pomniki przyrody oraz zabytki dalszej i bliższej historii. Na trasach turystycznych swoją wiedzą wspierała uczestników kadra społeczna PTTK. Po pokonaniu tras turystycznych uczestnicy przybyli na polanę k. wsi Pociecha. Tu mogli odpocząć, wziąć udział w pokazach ratownictwa, konkursach historycznych i krajoznawczych, przy ognisku posłuchać i pośpiewać piosenki patriotyczne i turystyczne, a także poznać historyczne wyposażenie wojsk spadochronowych dzięki Stowarzyszeniu Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Południe” Polscy Spadochroniarze Wojskowi. Zakończenie części turystycznej Zlotu tradycyjne odbyło się pod Krzyżem Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki”.
Podczas uroczystości tradycyjnie odbyło się przekazanie urny z ziemią z miejsca pamięci narodowej. Ziemię uroczyście pobrano 28 października 2019 r. z miejsca zbrodni w Forcie III w Pomiechówku, którą Pani Bożena Śliwińska Sekretarz Gminy Pomiechówek i Pani Agnieszka Brzezińska-Brańska Dyrektor Ośrodka Kultury PomPA w Pomiechówku przekazały Pani Joannie Maldis Kierownikowi Muzeum – Miejsca Pamięci Palmiry, Oddziału Muzeum Warszawy.
Pani Agnieszka Brzezińska-Brańska przypomniała uczestnikom historię Fortu III w Pomiechówku.
Nie jesteśmy dziś w stanie określić dokładnej liczby zamordowanych w Forcie więźniów. Szacuje się, że przez Fort mogło przejść około 50 tysięcy ludzi, z czego śmierć w Pomiechówku poniosło nawet do 12 tysięcy. Ginęli Polacy i Żydzi, żołnierze AK, NSZ, Batalionów Chłopskich i Gwardii Ludowej, komuniści, ludowcy, narodowcy, inteligencja, księża i chłopi. Praktycznie na wszystkich większych cmentarzach północnego Mazowsza znajdują się mogiły ofiar Fortu III w Pomiechówku – w Przasnyszu, Mławie, Czernicach Borowych, Krzynowłodze Małej, Ciechanowie, Płońsku, Nasielsku...
Organizatorzy serdecznie dziękują za wszelką pomoc przy organizacji Zlotu otrzymaną od wszystkich osób i instytucji.
Do zobaczenia za rok na palmirskim szlaku!
W imieniu Organizatorów
Natalia Wojtyra