- Pomiechówek
- Samorząd
- Turystyka i sport
- KINO
- Kultura i oświata
- Zdjęcia
- Kontakt
Trwa wielka przeprowadzka do odnowionej siedziby gminnej biblioteki, stąd do 22 kwietnia biblioteka będzie zamknięta. Zaraz potem zapraszamy do nowych przestrzeni!
Przypomnijmy przebudowa biblioteki i jej filii w Kosewie to kolejna inwestycja, na którą samorząd pozyskał środki zewnętrzne. Niemałe środki – wartość całej inwestycji wyniosła bowiem 1 958 830 zł, podczas gdy uzyskane dofinansowanie to kwota 1 466 772 zł. Dziś obie inwestycje są już umeblowane, czekają tylko na wszystkie niezbędne odbiory – zaraz po nich na półki powędrują nie mniej imponujące biblioteczne księgozbiory.
Uzyskane dofinansowanie pozwoliło nam nie tylko na podstawowe prace budowlane, ale również na wyposażenie obiektu w Pomiechówku i Kosewie na wysokim poziomie.
Dla mieszkańców Kosewa i okolicznych miejscowości
Filia w Kosewie zyskała nowy wystrój. Biblioteka wyposażona jest w jasne, funkcjonalne meble biblioteczne (regały na książki, regały na prasę, ladę biblioteczną, sofę, fotele) dostosowane także do potrzeb najmłodszych użytkowników. Powstał dzięki temu Kącik Malucha z miejscem do czytania, zabawy i spotkań. Jest również możliwość wyświetlania bajek - filia w Kosewie posiada bowiem telewizor oraz nowy sprzęt komputerowy. Użytkownicy będą mogli korzystać z dwóch stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu. Służymy również pomocą, jeśli mieszkaniec będzie potrzebował coś wydrukować, bądź skserować – można spokojnie odwiedzić wtedy filię w Kosewie. Biblioteka przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obecnie filia będzie zajmowała powierzchnię ponad 80 m2. Już dziś zapraszamy mieszkańców okolicznych wsi do aktywności czytelniczej i dzielenia się z nami pomysłami na działania kulturalne. To miejsce jest dla Was.
Obiekt przy Kilińskiego w Pomiechówku
Biblioteka publiczna w Pomiechówku po modernizacji będzie zajmowała powierzchnię ponad 400 m2, na trzech kondygnacjach. Obiekt również przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych - posiada dogodne wejście oraz windę.
Parter to strefa dla dorosłych. Jest tu wypożyczalnia dla dorosłych oraz salonik prasowy. Sala wyposażona jest w nowoczesne, jasne regały na książki, specjalne regały na prasę, ladę biblioteczną i wygodne fotele. Tu króluje kolor jasnożółty.
Pierwsze piętro to strefa dla dzieci i młodzieży oraz pomieszczenia socjalne i biurowe. Mieszczą się tu wypożyczalnia książek dla młodzieży, z wygodnymi krzesłami i stolikami, przy których prawie jak w kawiarni będzie można posiedzieć. Przestronna wypożyczalnia dla dzieci z ergonomicznymi meblami, dostosowanymi dla najmłodszych oraz pracownią do twórczych działań i warsztatów. Tutaj będą spotykały się mamy z Klubu Mam Pomponik, prowadzonego przez Gminny Ośrodek Kultury. Tutaj też będziemy zapraszali dzieci m.in.: na bajkowe spotkania z filmami animowanymi, lekcje biblioteczne i warsztaty, ponieważ sala jest wyposażona w telewizor. Tu dominuje kolor seledynowy.
Drugie piętro to strefa multimediów i miejsce spotkań. Znajduje się tu 6 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, 3 stanowiska komputerowe dla miłośników gier oraz telewizor i stanowisko do gier na konsoli PS4 i Nintendo Wii.
Przestronna sala konferencyjna przystosowana jest do organizacji spotkań w układzie konferencyjnym ( przy stołach) dla 20 osób lub dla widowni 50 – osobowej. Wyposażona jest w urządzenia projekcyjne oraz nagłośnieniowe. Istnieje także możliwość równoległego prowadzenia konferencji i na przykład szkolenia komputerowego, poprzez przesłonienie sali konferencyjnej opuszczanymi roletami. Tutaj kolorem wiodącym jest błękit.
Biblioteka posiada także na wyposażeniu krzesła, stoliki i stoły bankietowe, ekspres oraz serwis do kawy. Dzięki temu wyposażeniu można organizować spotkania, koncerty, konferencje naukowe nawet dla 150 osób.
Jako osoba od wielu lat związana z bibliotekarstwem, wielokrotnie odwiedzałam miejsca o charakterze bibliotecznym. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że nasza gminna biblioteka to jeden z nowocześniejszych budynków bibliotecznych w regionie, a na pewno w powiecie. Wójt i rada gminy obok innych ważnych inwestycji infrastrukturalnych dostrzegają także potrzebę inwestowania w człowieka, młodego czytelnika. Jestem przekonana, że placówka biblioteczna o interesującym profilu może przyciągać ciekawych świata ludzi i rodzić zadowolenie mieszkańców. Zapraszam już wkrótce do odwiedzania biblioteki! Od stycznia wydłużyliśmy godziny jej funkcjonowania – w czwartki i piątki pracujemy do godziny 18:00, pozostałe dni do 17:00. Ewa Mróz, kierownik biblioteki
Bardzo mi było miło gościć w bibliotece publicznej w Pomiechówku. Jestem pod wrażeniem nowej inwestycji. Nowoczesnych wnętrz i wyposażenia oraz planów na działania w nowej bibliotece. Państwa gmina może być przykładem dobrych praktyk. Gratuluję i życzę wszystkiego dobrego w realizacji kolejnych pomysłów. Dorota Lutomirska, wicedyrektor ds. Relacji Zewnętrznych, Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego podczas wizytacji w obiekcie w dniu 10 marca 2016 r.
Nowa inwestycja wypełnia nam pewną lukę, jeśli chodzi o miejsce spotkań dla naszej młodzieży. Jestem przekonany, że w nowych murach biblioteki publicznej w Pomiechówku młodzi mieszkańcy naszej gminy będą mogli spędzać swój popołudniowy, wolny czas. I nie mam tu na myśli tylko chwil spędzonych nad lekturą naukowych książek – w kameralnych przestrzeniach będzie można wypić kawę i zwyczajnie ze sobą porozmawiać. To będzie również dobre miejsce dla naszych seniorów. Już 14 maja zapraszam na wielkie otwarcie nowej inwestycji. Dariusz Bielecki, wójt gminy Pomiechówek