- Pomiechówek
- Samorząd
- Turystyka i sport
- KINO
- Kultura i oświata
- Zdjęcia
- Kontakt
W dniu 30 maja 2019 r. miała miejsce awaria wodociągu magistralnego w miejscowości Kosewko. Po zakończeniu prac, wodociąg został wypłukany na zamkniętym odcinku, a w godzinach nocnych rozpoczęto płukanie dalszych odcinków sieci.
W dniu 31 maja 2019 r. o godz. 15.30 dotarła do PPWK Wkra Sp. z o.o. informacja z Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Dworze Mazowieckim o treści „woda w wodociągu Kosewo nie nadaje się do spożycia przez ludzi i kontaktu ze skórą”. Niestety w tym dniu tj. piątek nie udało się uzyskać informacji o przyczynach. Spółka Wkra kontynuowała standardowe działania związane z płukaniem i dezynfekcją sieci. W kolejnych dniach udało się ustalić, że ocena wody została przeprowadzona po zgłoszeniu przez jednego z mieszkańców wsi Błędówko i polegała na ocenie wizualnej. PPIS w Nowym Dworze Maz. nie przeprowadzał żadnych badań i nie stwierdził żadnych bakterii ani skażeń. W związku z otrzymanymi informacjami wprowadzono ograniczenie użytkowania wody do celów spożywczych, a przedsiębiorstwo Wkra podstawiło zastępczy punkt poboru wody w postaci beczkowozu. Nie wprowadzono limitu wody pobieranej z beczkowozu, jak również nie ograniczono celu jej wykorzystania. Informacje na temat stanu jakości wody zostały przekazane na kilka sposobów tj. ogłoszenia na stronie www, serwis sms, telefonicznie do sołtysów oraz ogłoszenia papierowe w miejscach zwyczajowo przyjętych.
Rozwiązanie problemu braku wody na terenie gminy, gdzie miejscowości zasilane są z hydroforni Kosewo traktujemy priorytetowo. Działamy już w zakresie wykonania spinki wodociągowej w Kosewie, która zniweluje spadki ciśnienia.
Pamiętajmy, że mimo stałego nadzoru nad jakością wody, czasem może z naszych kranów płynąć woda o lekko brunatnym zabarwieniu. Przy zmianie kierunku przepływu wody lub spadku ciśnienia np. w wyniku awarii sieci wodociągowej, związki mineralne odrywają się od ścianek rur. Zanieczyszczenie powstaje więc w wyniku wymywania odłożonych na ściankach przewodów osadów. Inwestycje, które zniwelują spadki ciśnienia, jednocześnie poprawią zabarwienie wody. Analizujemy również możliwość budowy stacji podnoszenia ciśnienia w miejscowości Pomocnia, co poprawi ciśnienie wody na końcówkach sieci.
Piotr Kownacki, prezes PPWK Wkra