- Pomiechówek
- Samorząd
- Turystyka i sport
- KINO
- Kultura i oświata
- Zdjęcia
- Kontakt
Wielkie plenerowe przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez gminę Pomiechówek oraz Stowarzyszenie Artylerii Dawnej „Arsenał” po raz pierwszy. Już dziś wiemy, że wydarzenie zyska charakter cykliczny.
Prawie 207 lat temu, prosto z centrum ówczesnego świata – paryskich, pałacowych komnat Napoleon Bonaparte znalazł się zimą 1806 r. nad rozlewiskami Wkry i Narwi w okolicach Pomiechówka. Tu, na jego rozkaz, 8500 żołnierzy francuskich przeprawiło się przez rzekę i zaatakowało 15000 Rosjan umocnionych pod Czarnowem, przełamując ich linię obrony. Zwycięstwem Francuzów rozpoczęła się na dobre kampania napoleońska, a wraz z nią odżyły nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległości.
27 lipca 2013 r. w miejscu, gdzie ponad dwa wieki temu, dwie potężne armie: francuska i rosyjska stoczyły bitwę, grupa rekonstruktorów zainscenizowała starcie wśród sięgających do pasa traw rozlewiska rzeki, a w trakcie ataku sforsowała ją, aby jak najwierniej oddać trud walczących oddziałów. Owe bitewne zmagania obejrzała licznie zgromadzona publiczność, wśród niej zaś mieszkańcy gminy Pomiechówek oraz zaproszeni goście.
Już od piątku 26 lipca zwiedzający mogli zobaczyć obozowisko, uczestniczyć w przygotowaniach do walki, a także przyjrzeć się elementom życia obozowego w epoce napoleońskiej. Po zakończonej bitwie, w obozie, profesor Maria J. Turos przeprowadziła mrożącą krew w żyłach operację - pokaz amputacji ręki - jednego z najczęściej wykonywanych zabiegów medycznych na XIX-wiecznym polu walki. Pani profesor jeszcze długo dzieliła się z zebranymi wiedzą dotyczącą wydarzeń historycznych w okolicach Pomiechówka.
Późnym niedzielnym popołudniem opadł dym z wystrzałów, zgaszono ogniska - po obozowisku z epoki napoleońskiej nie było już śladu. Na kolejną odsłonę bitwy 1806 r. zapraszamy za rok.
Jednocześnie dziękujemy szczególnie mieszkańcom Pomiechowa za pomoc w organizacji przedsięwzięcia.