- Pomiechówek
- Samorząd
- Turystyka i sport
- KINO
- Kultura i oświata
- Zdjęcia
- Kontakt
16 osobowa grupa młodzieży uczestnicząca w warsztatach teatralnych prowadzonych przy Bibliotece Publicznej w Pomiechówku.
Podwieczorki z Melpomeną
Z wielką przyjemnością informujemy, iż 16 osobowa grupa młodzieży uczestnicząca w warsztatach teatralnych prowadzonych przy Bibliotece Publicznej w Pomiechówku w ramach projektu „Biblioteka Spotkań” współfinansowanego z EFS wraz z opiekunami 14 listopada br. miała okazję wyjechać na wycieczkę do Warszawy. Celem naszym było zwiedzenie Teatru Narodowego, krótki odpoczynek przy pizzy oraz obejrzenie przedstawienia „Chłopcy z Palcu Broni” w Teatrze Małym.
Po kuluarach, podziemnych korytarzach, magazynach oraz wielu innych miejscach Teatru Narodowego na co dzień niedostępnych dla widzów oprowadzał nas Patryk Kencki - Kustosz oraz Główny Inwentaryzator Muzeum Teatralnego, wykładowca Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.
Nasz przewodnik wybitny znawca historii teatru polskiego na wstępie przybliżył dzieje Teatru Narodowego w Warszawie. Jego burzliwą historię, wielokrotne zmiany miejsca, pożary trawiące kolejne gmachy oraz biografię patrona teatru – Wojciecha Bogusławskiego. Po krótkim wykładzie weszliśmy na scenę główną, aby przez chwilę spojrzeć na widownię oczami aktorów. Zaglądnęliśmy za kulisy, gdzie czekały dekoracje do wieczornego przedstawienia, wielkie wrażenie zrobiła na nas winda towarowa wielkości TIR-a. Pan Patryk poprowadził nas podziemiami pod ul. Wierzbową do sceny im. Grzegorzewskiego (teatr jest w posiadaniu 4 scen), tam pobłądziliśmy w labiryntach scenografii i zobaczyliśmy jak skomplikowana jest praca oświetleniowców.
Po ponad godzinnej wędrówce po labiryntach teatru, zmęczeni i głodni zasiedliśmy wygodnie w pizzeri w oczekiwaniu na posiłek. Najedzeni i wypoczęci udaliśmy się do Teatru Małego na przedstawienie „Chłopcy z Placu Broni”. Jest to inscenizacja znanej powieści Ferenca Molnara, jednakże nie tylko dla młodzieży. Dwie grupy chłopców toczą uliczne walki o tytułowy plac – miejsce zabaw, symbolizujące „małą ojczyznę”. W inscenizacji Michała Zadary jest to opowieść o męskiej przyjaźni, godności i honorze, a także o traumatycznym zetknięciu się ze śmiercią towarzysza lat młodzieńczych. Znakomita obsada była gwarantem świetnego przedstawienia. Wystąpili m.in.: Andrzej Blumenfeld, Emilian Kamiński, Maciej Kozłowski, Henryk Talar oraz w roli Nemeczka Wojciech Solarz. Pełni wrażeń powróciliśmy do domów.
Serdecznie dziękuję opiekunkom - Pani Małgosi Czerwonce i Pani Teresie Boszko oraz młodzieży za wspaniałe zachowanie, wielkie zainteresowanie i pasję do teatru.
Ewa Mróz – kier. Biblioteki Publicznej Gminy Pomiechówek.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach
Europejskiego Funduszu Społecznego