- Pomiechówek
- Samorząd
- Turystyka i sport
- KINO
- Kultura i oświata
- Zdjęcia
- Kontakt
Sprawozdanie z Uroczystej XLVIII Sesji Rady Gminy Pomiechówek, która odbyła się w dniu 12 czerwca 2010r. w Gminnym Ośrodku Kultury.
Sesja poświęcona była obchodom XX-lecia Samorządu Terytorialnego.
Porządek obrad:
1. Otwarcie sesji i przywitanie zaproszonych gości.
2. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy placowi u zbiegu ulic Modlińskiej i Szkolnej w Brodach-Parcelach
- uzasadnienie do w/w uchwały przedstawione przez młodzież gimnazjalną.
3. Wystąpienia okolicznościowe na temat 20-lecia Samorządu Terytorialnego.
4. Uhonorowanie Samorządowców pamiątkowymi odznaczeniami.
5. Zakończenie Sesji.
p.Andrzej Lenart – Przewodniczący Rady otworzył uroczystą sesję i przywitał przybyłych gości, wśród których byli: - Radni wszystkich kadencji , sołtysi wsi , Władze Gminy, pracownicy Urzędu Gminy, Kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy, młodzież gimnazjalna oraz dziennikarze lokalnej prasy.
Kolejnym punktem obrad było podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy placowi u zbiegu ulic Modlińskiej i Szkolnej w Brodach-Parcelach.
W związku z propozycją nadania temu placowi nazwy „ Skwer Germanie Suzanne Coillot-Składkowskiej i Sławoja Felicjana Składkowskiego” – młodzież gimnazjalna przedstawiła uzasadnienie do uchwały. Wystąpiła z programem poświęconym Państwu Składkowskim, którzy w okresie przedwojennym często przebywali w swojej letniej rezydencji na terenie pomiechowskich koszar. W Pomiechówku Premiera Składkowskiego zapamiętano jako człowieka z inicjatywą, uczynnego, spieszącego ludziom z pomocą. Zarówno Premier, jak i jego żona angażowali się w sprawy szkolnictwa w Pomiechówku. Premier pomógł rozwiązać szkole trudną sytuację lokalową, udostępniając jeden z budynków na terenie koszar na szkołę. Później gdy utworzono komitet budowy szkoły w Pomiechówku, żona Premiera bardzo zaangażowała się w te prace. Oprócz tego P.Premierowa była członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzięki jej staraniom, oddział straży pożarnej został wyposażony w sprzęt, w co najmniej tak samo nowoczesny jak straż warszawska.
Składkowscy organizowali też majówki i festyny nad Wkrą. Mógł tam bawić się każdy, kto tylko miał ochotę.
Wydaje się, że Państwo Składkowscy zrobili dość dla Pomiechówka, aby zasłużyć sobie na wdzięczną pamięć mieszkańców.
Następnie przez aklamację Radni przyjęli uchwałę w sprawie nadania nazwy placowi u zbiegu ulic Modlińskiej i Szkolnej w Brodach-Parcelach.
Przystąpiono do realizacji, kolejnego punktu obrad, w którym na początek Przewodniczący Rady Gminy- A.Lenart wystąpił z okolicznościowym przemówieniem na temat 20-lecia Samorządu Terytorialnego w Polsce. Przypomniał proces przemian ustrojowych, w wyniku których doszło do powstania samorządu terytorialnego. Reforma Samorządowa obok przemian gospodarczych miała zasadnicze znaczenie dla kształtowania się Państwa Polskiego po 1989r. W ciągu kilku miesięcy powstały nowe przepisy m.in. ustawa o samorządzie terytorialnym, znana od 1998r. jako ustawa o samorządzie gminnym, ustawa o pracownikach samorządowych oraz ordynacja wyborcza do rad gmin. Zakończył się okres dominowania zasady jednolitości władzy państwowej. Samorząd znalazł swoje silne konstytucyjne umocowanie. Reforma przyznała Gminie osobowość prawną, własne kompetencje, mienie i budżet. Jej samodzielność podlega ochronie sądowej. Uchwalenie tej ustawy oraz ordynacji wyborczej pozwoliło na przeprowadzenie pierwszych wyborów do rad gmin, które odbyły się 27 maja 1990r. W czerwcu 1998r. powołano kolejne szczeble samorządu terytorialnego, powiatu i województwa samorządowego. W czerwcu 2002r. wprowadzono bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów. Od 1990r. Gmina stała się podstawową jednostką samorządu terytorialnego w naszym kraju. Dzięki tej ustawie społeczeństwo otrzymało możliwość tworzenia nowej jakości życia na poziomie lokalnym.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy-p.D.Bielecki, który na wstępie podkreślił, że w tym roku minęło 20 lat od powstania Samorządu Terytorialnego. Wszyscy obecni są świadkami tamtych wydarzeń. Był to czas wielu zmian, wielu wydarzeń. Ustawa o samorządzie gminnym, która zaistniała na początek, w późniejszym czasie była wielokrotnie zmieniana. Jest to dowód na to, że samorządy też zmieniały się, zawsze na lepsze.
Zasadnicza jednostka samorządu terytorialnego jaką jest Gmina, z osobowością prawną i możliwością decydowania o swoich sprawach, to największy sukces ostatnich 20 lat – podkreślił Wójt.
Społeczność lokalna sama podejmuje decyzje o wszystkich swoich sprawach. Reforma samorządowa to wielki sukces całej Polski, a zarazem i małych miejscowości, takich jak Pomiechówek. Dlatego godna oprawa tej uroczystości jest bardzo potrzeba, bo nie można zapominać o tym, co tworzy na codzień Władza Samorządowa i przede wszystkim mieszkańcy Polski i swoich małych ojczyzn – podsumował Wójt.
W dalszej części uroczystości nastąpiła ceremonia wręczenia pamiątkowych tabliczek z wyrazami uznania i podziękowania za owocną działalność na rzecz rozwoju Gminy Pomiechówek. Odznaczenia te otrzymali Radni Gminy pięciu kadencji, Radni powiatowi, sołtysi wsi, którzy pełnili te funkcje od 1990r. oraz byli i obecni przedstawiciele Władz Gminy.
Po tej części obrad wysłuchano przemówienia Pana Zdzisława Kilisia – Przewodniczącego Rady Gminy w latach 1991-1998, który w imieniu wszystkich odznaczonych Samorządowców podziękował Władzom Gminy za zorganizowanie tak pięknej uroczystości. Zaznaczył, że 20 lat istnienia Samorządu, to długi okres czasu i ma duże znaczenie dla rozwoju naszej miejscowości. Dodał również, że cieszy się z faktu połączenia tej uroczystości z nadaniem imienia Państwa Składkowskich placowi przed Urzędem Gminy. W swej dalszej wypowiedzi podkreślił zasługi Państwa Składkowskich na rzecz Pomiechówka, którzy przez cały okres pobytu w Pomiechówku nie szczędzili czasu na rozwój tej miejscowości. Premier był wielkim patriotą, miłośnikiem Pomiechówka, przychodzącym z pomocą osobiście w wielu przypadkach. Dlatego bardzo dobrze się stało, że plac ten będzie upamiętniony imieniem Państwa Składkowskich dla następnego pokolenia, za co bardzo podziękował i na tym zakończył swoje przemówienie.
Po nim głos zabrała p.Mariola Borzyńska – Prezes Akcji Katolickiej. Na wstępie pogratulowała i złożyła życzenia Władzom Gminy z okazji rocznicy powstania Samorządu Terytorialnego. Podkreśliła, że w ostatnich latach organizacja, którą reprezentuje odczuwa duże wsparcie i życzliwość ze strony Samorządu, szczególnie przy organizacji wspólnych uroczystości, takich np. jak dożynki gminne, za co serdecznie podziękowała.
Przed ogłoszeniem zakończenia sesji – Przewodniczący Rady Gminy oraz Wójt Gminy zaprosili wszystkich obecnych na II część uroczystości na plac przy Urzędzie Gminy, gdzie dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Żermenie i Sławojowi Składkowskim.
Na tym zakończono Uroczystą XLVIII Sesję Rady Gminy.