- Pomiechówek
- Samorząd
- Turystyka i sport
- KINO
- Kultura i oświata
- Zdjęcia
- Kontakt
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Ustanowione przez Sejm w lutym 2004 r. jest jednym z najmłodszych świąt państwowych. Obchodzone 2 maja kieruje nasze myśli ku narodowym symbolom, które towarzyszą nam od wieków, a o których nazbyt często w naszej historii musieliśmy milczeć. Narodowe flagi, które dekorują budynki stają się wyrazem poczucia przynależności do wspólnoty, jaką jest państwo. Zachęcamy, by podczas tego święta oraz innych narodowych uroczystości nie zapominać o fladze.
Konstytucja 3 maja 1791 r.
W tamtym czasie oczy całej Europy zwracały się na Polskę. Francja przeciwstawiała Stanisława Augusta swojemu władcy Ludwikowi XVI, którego nazywała „wrogiem własnego narodu”, hiszpański dyplomata Horacio Borghese o zaistniałych, u schyłku XVIII w. wydarzeniach w Polsce mówił jako o „nowej rewolucji i wielkiej sensacji”. Rosja wraz z carycą Katarzyną była przerażona. Jakkolwiek opinie o ustawie majowej 1791 r. były różnorodne, nie da się zaprzeczyć jednemu: obok tego co niosła ze sobą konstytucja nie można było przejść obojętnie.
Na gruntowne reformy państwowe złożyło się m.in: wprowadzenie dziedziczności tronu, zniesienie złotych wolności, zgubnego liberum veto. Oświeceniowe wpływy takie jak myśli Monteskiusza o trójpodziale władzy, powołanie instytucji odpowiedzialności parlamentarnej ministrów, instytucje kontrasygnaty, prawo o miastach to kolejne dokonania ustawy zasadniczej 1791 r.
I choć losy konstytucji były dramatyczne, a ona sama obowiązywała tak krótko stanowi do dziś swoisty zwrot w historii i sposobie myślenia naszego narodu; do dziś jest powodem do dumy Polaków.
3 maja wójt gminy Pomiechówek Dariusz Bielecki, w odpowiedzi na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, będzie uczestniczył w uroczystości i spotkaniu z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja.
Dzień Samorządu Terytorialnego
To bezsprzecznie sukces polskiego społeczeństwa. W maju 1990 r. reforma samorządowa oddała wiele dziedzin życia społecznego w ręce władzy lokalnej. Przeprowadzone wówczas po raz pierwszy demokratyczne wybory gminne otworzyły nowy rozdział w historii Polski. Położono fundamenty dla społeczeństwa obywatelskiego, w którym to mieszkańcy decydują o swoim otoczeniu. Pomimo wielu trudności udało się zbudować jednolity system władz publicznych o samorządowym charakterze. Tegoroczne Dni Pomiechówka połączyliśmy z obchodami Dnia Samorządu dając tym samym wyraz znaczenia reformy dla rozwoju naszej gminy.