- Pomiechówek
- Samorząd
- Turystyka i sport
- KINO
- Kultura i oświata
- Zdjęcia
- Kontakt
W tym roku święto gminy oscylowało wokół tematu samorządu terytorialnego i ekologii. Zawody wędkarskie, wiosenny bieg Warsa i Sawy, dzień otwarty na polu golfowym, Eko-piknik nad Wkrą, to tylko nieliczne z przedsięwzięć, które podczas gminnego świętowania stały się naszym udziałem.
Obchody rozpoczęliśmy w piątek 25 maja mitingiem sportowym, w którym dzielnie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum z terenu gminy. Szeroki wachlarz konkurencji wyłonił najbardziej wszechstronnych gminnych sportowców. Podczas gdy w hali sportowej, i na boisku przed nią, toczyła się walka w duchu prawdziwie olimpijskim, na skraju lasu, przy Chacie Leśnej, najmłodsi przedstawiciele naszej społeczności - przedszkolaki - oddawały się sprawom ekologii. Podczas zajęć w terenie przeprowadzonych pod okiem animatorów Sławomira Witkowskiego i Edyty Biernackiej z zacięciem godnym Sherlocka Holmesa rozwiązywano przyrodnicze zagadki.
Wieczorem o godz. 18:00 spotkaliśmy się na uroczystej sesji Rady Gminy, świętując dwa znaczące z punktu widzenia budowania samorządności jubileusze: 35-lecie powstania Gminnego Ośrodka Kultury i 35-lecie Polskiego Związku Wędkarskiego Koło Nr 24. Powitaliśmy tych, którzy na przestrzeni lat tworzyli ich historię.
W imieniu wędkarzy głos zabrał prezes koła Tadeusz Dąbkowski. Nie kryjąc wzruszenia odebrał z rąk przewodniczącej Anny Maleszy-Bajno oraz wójta Dariusza Bieleckiego list gratulacyjny.Wędkarstwo to nie tylko hobby, ale również zaangażowanie w sprawy ochrony przyrody i edukacji najmłodszych – wyraził swoje uznanie dla działalności koła wójt gminy. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zarządu Okręgu Mazowieckiego PZW ze Zbigniewem Bedyńskim na czele oraz członkowie zaprzyjaźnionych kół wędkarskich.
Historię powstawania Gminnego Ośrodka Kultury w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła dyrektor Agnieszka Brzezińska-Brańska. Zaprezentowała sylwetki dyrektorów, główne wydarzenia związane z życiem ośrodka, jego bieżącą działalność oraz zespół, który pracuje dla GOK, tym samym dla gminnej społeczności.
Na sesji gościliśmy również Martę Grzębkowską i Michała Ostapowicza – tegorocznych 18-latków, którzy podczas sesji odebrali swój pierwszy dowód tożsamości z rąk wójta gminy. Bez wątpienia wkroczenie w dorosłość to wydarzenie oznaczające nowy, ważny etap w życiu człowieka, okres wielu przywilejów, ale też okres wytężonej pracy i zmagań ze światem. Niech pośród trudów dorosłego życia nie zabraknie radości, uśmiechu i odwagi w śmiałym podejmowaniu wyzwań stawianych przez współczesny świat – czytamy w liście przekazanym przez samorząd gminy. Obecność przedstawicieli tegorocznych 18-latków na sesji rady to ukłon w stronę młodego pokolenia i zaproszenie do współtworzenia i realizowania idei samorządności oraz przyszłych wydarzeń w naszej społeczności.
Podczas sesji nie zabrakło elementów proeuropejskich. Wójt opowiedział o najbliższych planach związanych z funduszami unijnymi i wyróżnił urzędników, którzy od 2006 roku aktywnie pozyskują unijne środki. Poznaliśmy również laureatów konkursu plastycznego „Pomiechówek na mojej mapie Europy”, zorganizowanego przez GOK w ramach Dnia Europy. Zwycięską pracę przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Goławicach. Gratulujemy!
Podczas sesji wysłuchaliśmy również prelekcji dr Piotra Oleńczaka zatytułowanej „Historia gminy Pomiechówek – wybrane aspekty”.
Kolejny dzień obchodów rozpoczęły zawody wędkarskie dla dzieci zorganizowane przez członków Koła Nr 24. O poranku miłośnicy wędkowania stanęli do rywalizacji na wodach stawu „Macharzeniec”. Otaczająca przyroda, wszechobecna cisza i radość wspólnego uprawiania pasji sprawiły, że trudno było dostrzec, że rzeczywiście mamy do czynienia z zawodami, których podstawą winna być rywalizacja. Do zawodów stanęło 24 zawodników. Zwycięzcami w swoich kategoriach zostali: Kuba Zakrzewski, Mateusz Sucharski, Oliwia Nowińska oraz Mateusz Kopryk, Mateusz Tarnowski oraz Matusz (!) Nowiński.
Podczas gdy jedni w ciszy i skupieniu czekali na upragnioną rybę, drudzy przygotowywali się do startu w wiosennej edycji biegu Warsa i Sawy, odbywającej się w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska biega”. Startowano w kategoriach: dzieci, szkoła podstawowa, gimnazjum oraz kategoria open; ponad 100 zawodników rywalizowało na różnych dystansach, na trasie wiodącej przez tereny leśne Pomiechówka. Przy mecie stali rodzice, bliscy, znajomi, którzy z zaciśniętymi kciukami oczekiwali, kiedy zza drzew wyłoni się ich faworyt. W biegu głównym zwycięzcami zostali: Małgorzata Szadura, Olga Stryjek, Sandra Ordońska oraz Sylwester Kuśmierz, Jacek Baniak, Mariusz Macugowski. Gratulujemy i już dziś zapraszamy do udziału w jesiennej edycji biegu.
Sobotnie popołudnie i wieczór były już rozrywkowe. Punktualnie o godzinie 16:00 rozpoczęliśmy zabawę na Eko-pikniku nad Wkrą, którego znaczącym elementem była prezentacja stoisk twórców, usługodawców, organizacji i firm z terenu gminy oraz regionu. Zaprosiliśmy również na konne przejażdżki, rowerową jazdę nad Wkrą i zabawę podczas koncertów, które rozbrzmiewały do północy.
Ostatni dzień obchodów rozpoczęliśmy mszą św. w intencji mieszkańców, która odbyła się w kościele parafialnym w Pomiechowie. Ostatnim punktem tegorocznego programu gminnego święta był dzień otwarty na Polu Golfowym Lisia Polana, gdzie pod czujnym okiem trenera można było poznać podstawowe zasady gry w golfa.
Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w 17. Dni Pomiechówka. Szczególne podziękowania dla harcerzy 13. Grunwaldzkiej Turystycznej Drużyny Harcerskiej „Czarne ścieżki”.