- Pomiechówek
- Samorząd
- Turystyka i sport
- KINO
- Kultura i oświata
- Zdjęcia
- Kontakt
Urodziło Ci się dziecko? Nie zwlekaj z formalnościami.
Urodzenie dziecka wiąże się z koniecznością załatwienia szeregu formalności. Pierwszych z nich dokonuje się już w szpitalu – personel medyczny zbiera informacje dotyczące ojca i matki dziecka, a następnie przekazuje do urzędu stanu cywilnego lub wręcza rodzicom przy wypisie kartę urodzenia dziecka.
Urodzenie dziecka należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia narodzin w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca urodzenia dziecka. Tutaj zostanie sporządzony akt urodzenia dziecka.
Dokumenty konieczne do sporządzenia aktu urodzenia:
Do sporządzenia aktu urodzenia dziecka nie przedkłada się odpisów aktów stanu cywilnego, o których mowa w punktach 2 i 3, jeśli akty te zostały sporządzone w tym samym urzędzie stanu cywilnego.
Po sporządzeniu aktu urodzenia, kierownik urzędu stanu cywilnego wydaje 3 bezpłatne odpisy skrócone aktu urodzenia.
Zgłaszając urodzenie dziecka rodzice wybierają dla dziecka imię (imiona). Udając się więc do Urzędu Stanu Cywilnego, należy mieć już ustalone imię, jakie dziecko będzie nosiło.
W przypadku, jeśli rodzice dziecka nie są małżeństwem, konieczne jest ustalenie ojcostwa.
Uznanie ojcostwa jest jedną z form ustalenia ojcostwa, polegającą na tym, że mężczyzna, od którego dziecko pochodzi składa oświadczenie, że jest ojcem dziecka, natomiast matka dziecka – potwierdza jednocześnie lub w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna.
Uznanie ojcostwa może nastąpić przed następującymi organami:
Po zgłoszeniu narodzin dziecka w Ewidencji Ludności nadawany jest numer PESEL.
Odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, a także PESEL dziecka, będą potrzebne, aby ubiegać się o tzw. becikowe. Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka należy się wszystkim rodzinom, którym narodziło się dziecko. W celu jego otrzymania należy złożyć pisemny wniosek w Ośrodku Pomocy Społecznej w terminie do 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Prócz wymienionych wcześniej dokumentów trzeba ze sobą zabrać dowód osobisty oraz pisemne oświadczenie drugiego rodzica, że na dziecko nie zostało wcześniej pobrane becikowe.
Rodzice muszą pamiętać także o: